חיפוש
עקבו אחריי

Dhafer Youssef

ב 19 לנובמבר יחגוג דאפר יוסף יום הולדת , דאפר נולד בשנת 1967 בעיירת דייגים קטנה בתוניסיה.

דאפר, נגן עוד וזמר הנמנה עם היוצרים המשפיעים ביותר בז'אנר של הג'אז הערבי. הוא גדל בתקופה שהאזרחים בה היו תחת דיכוי, בזמן שלטונו של הדיקטטור בן עלי,  ובשנת 1990 הוא עקר לאוסטריה על מנת להגשים את החלום להיות מוזיקאי חופשי ולבסוף אחרי שהתחתן בשנת 2002, התמקם בפאריס.

כשהיה ילד, היה מתאמן בשירה בחמאם, כי אהב את הדהוד הקול שלו שהיה חוזר מהקירות. המוזיקה עליה גדל דאפר, הייתה צלילי המואזין ומוזיקה  מערבית מהרדיו במטבח של הוריו, לדוגמא: ביטלס, באך ורולינג סטונז. דאפר מספר שהמוזיקה שדיברה לליבו באופן מיוחד הייתה ג'אז והוא היה מקשיב לדיוק אלינגטון, אלה פיצ'ג'רלד, צ'רלי פרקר ועוד. מבחינתו זו מוזיקה שדרכה אפשר היה לחוש חופש והשראה.

הייחודיות של דאפר היא הקול שלו. הוא משתמש בו ככלי נגינה לכל דבר והיכולת שלו היא וירטואוזית ובלתי נתפסת.

את אלבום הסולו הראשון שלו הוציא דאפר יוסף בשנת 1999 תחת הלייבל הגרמני היוקרתי ENJA. האלבום הזה מאד מחובר למוזיקה הערבית והוא משתף פעולה עם אחד  היוצרים הגדולים בג'אז הספיריטואלי, אחד מעמודי התווך של הלייבל המופלא ECM,  מרקוס שטוקהאוזן.

דאפר יוסף מושפע מאד מהמוזיקה הסופית (SUFI), ובהחלט ניתן לשמוע את זה באלבומו השני והמצויין.

מי שמכיר את אלבומיו של דאפר, יודע שרוב השירים בהם הוא שר, הטקסט בג'יבריש, מתוך כוונת מכוון. הסיבה היא שמוזיקה אמורה להוות מקור מקרב, מגשר ואוהב לכל בני האדם, לא חשוב איזו שפה הם מדברים. הקול המאוד גבוה שהוא מגיע אליו מרגש ומרעיד לב, מה שמוכיח שמוזיקה היא שפה בפני עצמה ויכולה לחבר בין אנשים ולבבות.

דאפר יוסף משתף פעולה עם יוצרים רבים ויוצר שילובים מופלאים בין מוזיקה ערבית, ג'אז, אלקטרוניקה ורוק. שיתוף הפעולה עם נגנים נורווגים, גרמנים, אנגלים, אסטונים, איטלקים, אמריקנים יחד עם אמנים מהודו, תורכיה ואפילו ארמניה, יוצרים מארג יוצא דופן של תרבויות וצלילים יוצאים מגדר הרגיל. הנה אלבומו השביעי:

Birds Requiem – 2013 (מהתקליטייה הפרטית שלי)

dhafer youssef / Hüsnü Şenlendirici/ Nils Petter Molvær/Aytaç Doğan/Eivind Aarset/Kristjan Randalu/Phil Donkin/chander sardjoe

דאפר יוסף הוציא עד היום תשעה אלבומי סולו, ולא מעט שיתופי פעולה עם אומנים אחרים באלבומים משותפים. הנה דוגמא לאחד כזה עם החצוצרן האדיר פאולו פרסו בהופעה חיה.

דוגמא אחרונה לאלבום מדהים של דאפר יוסף עם אלקטרוניקה והרמוניות ששוברות לב ביחד עם ג'אז, רוק ומה שביניהם, אלכימיה היוצרת יופי כמעט מוגזם.

Diwan of beauty and odd   2016 (מהתקליטייה הפרטית שלי)

Dhfer Youssef /Aaron Parks/Ben Williams/Mark Guiliana

 

הצטרפו לדיון

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

תגובות

עוד מאותה התוכנית

Music & Life
על הפטיפון
× ווטסאפ