חיפוש
עקבו אחריי

שתלתם ניגונים – פניה ברגשטיין

עוד כשהייתי בבטן של אמא שלי, היא הייתה שרה לי שירים, משמיעה לי מוזיקה קלאסית ומדברת אלי. אני מניח שתת המודע שלי זוכר את זה ובטוח הלב שלי מכיר לה תודה.

מוזיקה תמיד הייתה בעבורי חוף מבטחים, מקום אליו לעולם ארצה לחזור, ולתקליט של פניה ברגשטיין יש חשיבות גדולה מהרגיל. פניה הייתה קרובת משפחה של אמא שלי. היא מאד אהבה אותה ואפילו כתבה כמה שירים בהשראתה. אחד מהם הוא "אמא אל תהיי עצובה" ששרה חוה אלברשטיין, בעקבות ביקור של פניה אצל אמא שלי בבית בקיבוץ יגור, כשהיא שמעה את אמא שלי מנחמת את סבתא שלי, לאחר שהבת שלה, אחות של אמא שלי, שושנ'קה, נהרגה במלחמת העצמאות בשיירות שעלו לירושלים.

סבתא שרה, שושנ'קה ונורית (אמא שלי)

 

מוזיקה תמיד הייתה המקום הבטוח אליו אני חוזר, וכבר מגיל ארבע, התחלתי ללמוד לנגן על פסנתר. אחד השירים הראשונים שלמדתי לנגן היה "שתלתם ניגונים". תמיד השיר הזה ריגש אותי מאד, בעיקר שאמא שלי היתה שרה אותו כשאני מנגן. הרגשתי חיבור עמוק בינינו כל פעם כשזה קרה.

 

בנובמבר לפני שנתיים, הזמין אותי שאול מרגלית לנגן על קלידים לאלבום של מנחם ראובני, משלישיית שריד המיתולוגית, ובאלבום הזה הקלטנו שירים שמנחם אוהב עוד מימי נעוריו. אחד השירים היה "שתלתם ניגונים" שאני כלכך אוהב ומנגן כבר שנים עוד מילדות.

הזמנתי את אמא שלי לאולפן ליום ההקלטות והיא צילמה בווידאו חלק מהזמן, הנה וידאו שלי מנגן  והיא שרה. ברגע שהיא התחילה לשיר, מרוב התרגשות שלי, כמובן לא מופגנת, שכחתי פתאום אקורדים ומהלכים, כמובן שבסוף הכל הסתדר.

הנה השיר מהאלבום: שירה: הגר שיר, קולות וגיטרה: שאול מרגלית

 

 

התקליט הנפלא הזה של פניה, שאני מקשיב לו מהרגע שנולדתי הוא אחד האהובים עלי והיקרים לי ביותר, גם כשהוא קצת מרופט הוא נשמע באזני תמיד טרי, רלוונטי ומרגש.

מדוע נזכרתי בכל הסיפור הזה ?

מחרתיים ימלאו שנה ללכתה של אמא שלי ואנחנו נעלה לקברה, שם היא ליד אבא שלי שהלך לעולמו שנה וחצי לפניה, והיא לא יכלה לשאת את החיים האלה בלעדיו והצטרפה אליו.

מחרתיים נשיר על הקבר את השיר הזה והמילים שוב ירגשו אותי עד דמעות.

שְׁתַלְתֶּם נִגּוּנִים בִּי, אִמִּי וְאָבִי,
נִגּוּנִים מִזְמוֹרִים שְׁכוּחִים.
גַּרְעִינִים; גַּרְעִינִים נְשָׂאָם לְבָבִי –
עַתָּה הֵם עוֹלִים וְצוֹמְחִים.

עַתָּה הֵם שׁוֹלְחִים פֹּארוֹת בְּדָמִי,
שָׁרְשֵׁיהֶם בְּעוֹרְקַי שְׁלוּבִים,
נִגּוּנֶיךָ, אָבִי, וְשִׁירַיִךְ אִמִּי,
בְּדָפְקִי נֵעוֹרִים וְשָׁבִים.

הִנֵּה אַאֲזִין שִׁיר עַרְשִׂי הָרָחוֹק
הִבִּיעַ פִּי אֵם אֱלֵי בַּת.
הִנֵּה לִי תִּזְהַרְנָה בְּדֶמַע וּשְׂחוֹק
"אֵיכָה" וּזְמִירוֹת שֶׁל שַׁבָּת.

כָּל הֶגֶה יִתַּם וְכָל צְלִיל יֵאָלֵם
בִּי קוֹלְכֶם הָרָחוֹק כִּי יֵהוֹם.
עֵינַי אֶעֱצֹם וַהֲרֵינִי אִתְּכֶם
מֵעַל לְחֶשְׁכַת הַתְּהוֹם.

 

מור בידר- מרצה במכללה לקולנוע וטלוויזיה – אורט פסגות, עורך מוזיקלי ומגיש תכנית רדיו "צלילת ערב עם מור בידר" ברדיו אורנים, עורך מוזיקלי של מגזין "עברית"

להזמנת הרצאה,

מור בידר – 0547950451

הצטרפו לדיון

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

עוד מאותה התוכנית

Dhafer Youssef

ב 19 לנובמבר יחגוג דאפר יוסף יום הולדת , דאפר נולד בשנת 1967 בעיירת דייגים קטנה בתוניסיה. דאפר, נגן עוד וזמר הנמנה עם היוצרים המשפיעים...

Music & Life
על הפטיפון
× ווטסאפ